Statistika JSDH Poběžovice za rok 2017

Rok 2017 je za námi a tak nám dovolte trochu statistiky ze zásahové činnosti jednotky sboru dobrovolných hasičů v Poběžovicích. Jednotka je stále zařazena v kategorii JPO II/1, což znamená výjezd jednoho zmenšeného družstva v počtu 1+3 (velitel, strojník a 2 hasiči) nejdéle do 5 minut od vyhlášení poplachu, a to 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. V jednotce pracuje v současnosti 14 členů, kteří v roce 2017 zasahovali celkem u 47 událostí, jejichž řešením jsme strávili 77 hodin. Jen pro srovnání, v roce 2016 naše jednotka zasahovala u 27 událostí, u kterých nám likvidace zabrala 26 hodin.

Je tedy zřejmé, že represivní činnost jednotky, tj. ta činnost, při níž přímo likvidujeme požáry, nebo následky událostí, narostla oproti minulému období dvojnásobně a pokud bereme v úvahu časový fond, tak jsme v roce 2017 byli „v zásahu“ trojnásobný čas. Je to poznat i na projetých kilometrech při vyhlášeném poplachu, v roce 2016 jsme projeli 377 km se všemi vozidly, v roce 2017 jsme najeli k zásahům již celkem 804 kilometrů.

Již několik let po sobě převažují zásahy technického charakteru nad požáry. V roce 2017 tomu nebylo jinak, zaznamenali jsme celkem 25 technických pomocí – odstraňování překážek z komunikací, odstraňování naplavenin z vodních toků a dokonce i záchrana osob a zvířat z výšky. Požárů bylo celkem 16, jednalo se o především požáry osobních dopravních prostředků, polního a lesního porostu, ale i jeden požár velkého zemědělského seníku a jeden požár garáže u rodinného domu. Dále jsme vyjeli k jedné dopravní nehodě silniční, jedné dopravní nehodě železniční, řešili jsme také únik ropných produktů a dvě pomoci jiného charakteru.

Z hlediska míst události jsme zasahovali nejvíce v obci Poběžovice, celkem 23 událostí. V Drahotíně a Mnichově to bylo po 5 událostech, ve Vlkanově jsme byli u 3 událostí, v Otově a Novém Kramolíně u 2 událostí a v Hostouni, Heřmanově Huti, Hvožďanech, Bělé nad Radbuzou, Mutěníně, Hoře sv. Václava a Vidicích jedenkrát.

Hodně zajímavá statistika je čas vyhlášení poplachu. Z přiloženého grafu je zřejmé, že větší část poplachů je vyhlašována v odpoledních až nočních hodinách. V roce 2017 se ale často vyjíždělo i mezi třetí až pátou hodinou ranní. Nezanedbatelné jsou také poplachy mezi sedmou a devátou hodinou ranní (celkem 5), kdy je většina členů naší jednotky v zaměstnání a přesto musíme splnit časový limit pro výjezd.

Další neméně zajímavá statistika jsou dny v týdnu, kdy je nejčastěji poplach vyhlašován. Z grafu je zřejmé, že již několik let po sobě převládá pátek a naopak nejméně událostí je v pondělí. Je nutno podotknout, že v neděli jsme vyjeli k 8 událostem, ale například orkán Herwart, který se přehnal přes naše území v říjnu, udeřil právě v neděli a zaměstnal naši jednotku od rána do večerních hodin.

Na závěr musíme podotknout, že i technika rychle stárne a tak se do naší statistiky promítly dvě události, kdy technika selhala a vypověděla cestou na zásah, nebo v průběhu zásahové činnosti službu. Vždy se podařilo techniku opravit a uvést zpět do akceschopnosti.

To je jen takové malé shrnutí zásahové činnosti naší jednotky za rok 2017 a věřte, že při cvičeních, školeních a práci ve zbrojnici, kdy udržujeme techniku v akceschopnosti, strávíme několikanásobně více času. Za to patří velitelům družstev, strojníkům, technikům chemických, technických a strojních služeb a hasičům veliký dík. Děkujeme také našemu zřizovateli, vedení města Poběžovice za podporu a poskytnuté prostředky z rozpočtu města.

Hasiči přejí všem občanům Poběžovic a okolních obcí krásný rok 2018, pokud možno bez mimořádných událostí. Když už nějaká nastane, myslete na to, že jsme tu pro vás 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Čas vyhlášení poplachu

Statistika dnů v týdnu

Statistika míst událostí

Statistika typů událostí

Příspěvek byl publikován v rubrice JSDH informuje se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..