Výcvik NDT – 12. 4. 2018

Dne 12. 4. 2018 proběhl v areálu bývalých poběžovických kasáren výcvik nositelů dýchací techniky.

Výcviku se zúčastnila jednotka SDH Poběžovice, jednotka SDH Drahotín a téma výcviku bylo zaměřeno na vyhledávání nebezpečných látek v silně zakouřeném prostředí a požáry sklepních prostor. K výcviku byly využity podzemní prostory, kde se nacházela umývárna, bývalá sauna a akumulátorovna, tudíž byl dostatečně členitý a navíc byl většině členů naprosto neznámý. Společně se silným zakouřením s nulovou viditelností tak tyto prostory představovaly ideální podmínky pro výcvik.

Po úvodní teoretické přípravě byli členové jednotek rozděleni do skupin po dvou až třech hasičích. Průzkumné skupiny zajistily prvotní průzkum, to znamená vyhledání osob, zvířat a nebezpečných látek, zjištění stavu stavebních konstrukcí, nalezení ohniska požáru. Z objektu tak byly vyneseny celkem 3 propanbutanové lahve a jeden kanystr s neznámou látkou (dle etikety mohlo jít o žíravinu). Průzkumná skupina pokaždé využívala vysokotlakého proudu s kombinovanou proudnicí a termokameru.

Z výcviku jsme si odnesli pozitivní zjištění, že průzkum s termokamerou je rychlejší, předměty jsou i přes nulovou viditelnost rozeznatelné a v případě výskytu osob nebo zvířat v objektu hasič tyto osoby může zpozorovat ihned po vstupu do místnosti. I tak je ale nutné při průzkumu dodržovat základní pravidla, protože i sebelepší technika může kdykoliv selhat.

Chtěli bychom poděkovat HZS ÚO Domažlice, jmenovitě por. Milanu Matthauserovi a pprap. Zbyňkovi Šánovi za zakouření prostoru a pomoci při přípravě výcviku, dále městu Poběžovice za poskytnutí prostor a osobní účasti starosty Mgr. Hynka Říhy.

Jak se říká, těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Díky takovým výcvikům se můžeme použit z vlastních chyb a nabyté zkušenosti a poznatky zúročit u zásahu, kde jde o životy a majetek. Určitě budeme v nastavené laťce dále pokračovat.

Fotografie z výcviku:

Příspěvek byl publikován v rubrice Výcvik a školení jednotky se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..