Bouře Eberhard 2019 – zásahy JSDH Poběžovice

Ve dnech 10. až 12. 3. 2019 zasáhla celé území naší republiky bouře, která dostala název Eberhard. Poběžovičtí hasiči měli v těchto chvílích mimořádně napilno, proto přinášíme stručné shrnutí zásahů, které byly s tímto silným větrem spojené.

Neděle 10. 3. 2019

  • 8:32 – Technická pomoc, odstranění stromu Otov

Jednotka vyjela do obce Otov, kde byl hlášen strom padlý přes komunikaci a bránil průjezdu vozidlům. Po dojezdu na místo události bylo zjištěno, že se jedná o celkem tři padlé stromy vlivem silného větru. Jednotka provedla likvidaci stromů pomocí motorové pily a po úklidu komunikace se vrátila na základnu.

  • 15:16 – Technická pomoc, odstranění stromu Nový Kramolín

Jednotka vyjela do obce Nový Kramolín, kde byl hlášen padlý strom na komunikaci ve směru na Ždánov a bránil průjezdu vozidlům. Po příjezdu na místo události bylo zjištěno, že se jedná o rozlomenou jabloň, kterou jednotka odklidila z komunikace bez použití motorové pily a po zprůjezdnění komunikace se jednotka vrátila na základnu.

  • 18:02 – Technická pomoc, odstranění nebezpečných stavů Poběžovice

Jednotka vyjela na žádost starosty města do ulice Drahotínská, kde byla hlášena částečně poškozená střecha přístavku jednoho pavilonu. Průzkumem bylo zjištěno, že u jednoho přístavku byla střecha již ze dvou třetin pryč a u druhého byla uvolněna do cca. poloviny. Jednotka provedla rozebrání uvolněných konstrukcí a zabezpečila střechy proti dalšímu poškození. Po předání místa události se vrátila na základnu.

  • 20:29 Technická pomoc, odstranění stromu Nový Kramolín

Jednotka vyjela do obce Nový Kramolín, kde padl druhý strom na místě prvního zásahu před pár hodinami a bránil průjezdu vozidlům v obou směrech komunikace. Jednotka provedla rozřezání stromu pomocí motorové pily a vzhledem k velice nepříznivé povětrnostní situaci se vrátila urychleně na základnu.

  • 21:12 Technická pomoc, odstranění stromu Mnichov

Jednotka vyjela do obce Mnichov, kde byl hlášen padlý strom na komunikaci. Po příjezdu na místo události bylo zjištěno, že se jedná o vzrostlý strom a ve směru na Vranov leží další tři padlé vzrostlé stromy. Jednotka provedla likvidaci stromů pomocí motorové pily a po celou dobu zásahu dbala zvýšené opatrnosti, neboť hrozil pád dalších stromů přímo na místo zásahu. Po likvidaci stromů a zprůjezdnění komunikace se vrátila zpět na základnu.

22:45 Technická pomoc, odstranění stromu Otov

Jednotka vyjela do obce Otov, kde byl hlášen padlý strom přes komunikaci. Během jízdy na místo události jednotka narazila na padlý smrk, který rozřezala pomocí motorové pily. Poté provedla likvidaci stromů přímo na místě události. Po zprůjezdnění komunikace jednotka zkontrolovala průjezdnost komunikace až do obce Otov, poté se vrátila na základnu.

Pondělí 11. 3. 2019

  • 7:29 Technická pomoc, odstranění stromu Ohnišťovice

Jednotka vyjela do obce Ohnišťovice, kde byl hlášen padlý strom přes most. Po příjezdu na místo události bylo zjištěno, že se jedná o rozlomený vzrostlý strom, jehož polovina padla na mostní konstrukci a došlo k destrukci části zábradlí. Jednotka provedla likvidaci pomocí motorové pily a po zprůjezdnění komunikace se vrátila na základnu.

  • 9:43 Technická pomoc, odstranění stromu Poběžovice

Jednotka vyjela na komunikaci ve směru na Drahotín, kde byl hlášen jeden padlý strom na komunikaci a znemožňoval průjezd vozidel v jednom pruhu a druhý strom hrozil pádem. Jednotka provedla likvidaci stromu pomocí motorové pily a zprůjezdnila komunikaci. Velitel zásahu vyhodnotil, že druhý strom v případě pádu neohrozí provoz na komunikaci a jednotka ho tak nechala v původním stavu. Po úklidu komunikace se jednotka vrátila na základnu.

  • 11:54 Technická pomoc, odstranění stromu Ohnišťovice

Jednotka vyjela na žádost starosty města do obce Ohnišťovice, kde byl na nové komunikaci ve směru na Meclov hlášen padlý strom. Průzkumem bylo zjištěno, že se jedná o padlý vzrostlý smrk, který zcela bránil průjezdu vozidlům. Jednotka provedla likvidaci stromu pomocí motorové pily a po úklidu komunikace se vrátila na základnu.

Úterý 12. 3. 2019

  • 8:10 Technická pomoc, likvidace stromu Ohnišťovice

Jednotka vyjela na žádost starosty města do obce Ohnišťovice, kde asistovala při rizikovém kácení zlomeného stromu. Jednotka provedla uzavření provozu na komunikaci a po kácení rozřezala větve a kmen stromu pomocí motorové pily. Po uklizení místa zásahu se jednotka vrátila zpět na základnu.

Ve srovnání s bouří Fabienne, která zaměstnala jednotku v roce 2017, byla bouře Eberhard pro jednotku z hlediska počtu zásahů daleko náročnější. Hasiči děkují všem, kteří jakkoliv při plnění jejich úkolů pomohli.

Fotogalerie ze zásahů:

Příspěvek byl publikován v rubrice Zásahy se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..