Společný mezinárodní výcvik jednotek 2022

Dne 3. 9. 2022 se ve 14 hodin rozezněl v Poběžovicích požární poplach. Množství požárních vozidel seřazených u hasičské zbrojnice však předznamenávalo, že se nejedná o „ostrý“ výjezd, nýbrž bylo připravený společný výcvik jednotek. Díky pandemii COVID-19 se v minulých letech nemohly zúčastnit spřátelené jednotky z německého pohraničí, ale letos tomu bylo konečně jinak. Celkem jsme tak v Poběžovicích přivítali 10 jednotek, 5 z České republiky a 5 z Německa. Jmenovitě se jednalo o jednotky z obcí Poběžovice, Mnichov, Nový Kramolín, Pařezov, Drahotín, Weiding, Schönsee, Schönau, Stadlern a Pertolzhofen. Velitelem výcviku byl za českou stranu Martin Kopecký z jednotky Poběžovice, za německou stranu Peter Rettinger z FFW Weiding. Je třeba zmínit vzácné hosty – krajského požárního inspektora oblasti Schwandorf Christiana Weinfurtnera a 1. místostarostu města Schönsee Andrease Hopfnera.

Výcvik byl tematicky zaměřen na dálkovou dopravu vody s požárem lesního a polního porostu. Společný výjezd jednotek se uskutečnil od hasičské zbrojnice v Poběžovicích a po příjezdu do obce Ohnišťovice se u místního rybníka zřídilo čerpací stanoviště a z tohoto místa bylo následně tvořeno dopravní vedení po polní cestě ve směru na Meclov, jehož celková délka činila cca. 1,5 km. Na trase bylo použito 10 strojů v kombinaci CAS a přenosných motorových stříkaček. Na fiktivním místě události byla ustavena CAS 32 T815 jednotky Poběžovice, která dodávala vodu do 2 proudů C a zároveň prováděla hašení pomocí otočné lafetové proudnice.

Shrneme-li časovou osu výcviku, dojdeme k následujícím údajům:

  • 14:12 – vyhlášení poplachu
  • 14:20 – dojezd jednotek na určená stanoviště
  • 14:22 – začátek hasebních prací
  • 14:33 – utvoření dopravního vedení a spuštění čerpacího stanoviště
  • 14:36 – plnění CAS 32 T815 vodou z dopravního vedení
  • 15:30 – ukončení hasebních prací a následný návrat jednotek na základnu

Během výcviku byla 2x měněna hadice na dopravním vedení a jeden stroj byl pro poruchu z dopravního vedení vyřazen. I tak se dařilo poslední CAS průběžně plnit tak, že hladina vody v nádrži neklesla pod polovinu z celkového objemu 8200 litrů. Zajímavostí je, že jednotky byly seřazeny tak, aby se vždy střídala německá a česká jednotka. Jejich členové tak byli nuceni komunikovat pomocí mezinárodních signálů, i bez znalosti německého, nebo českého jazyka.

Po příjezdu zpět na základnu bylo připraveno malé občerstvení a samotné vyhodnocení, které bylo velice kladné. Jednotliví účastníci si nadále vyměňovali své zkušenosti s tím, jak probíhá postup u zásahu na české, či německé straně.

Velice bychom chtěli poděkovat všem účastníkům za dobrou připravenost a hlavně za to, že se celá akce nesla ve velice přátelském duchu. V tradici budeme pokračovat již na jaře, kdy je plánován společný výcvik v německém Weidingu. Pro nás hasiče jsou takové akce přínosné nejen z hlediska nově nabytých zkušeností, ale především v osvojení si vzájemné spolupráce při zvládání mimořádných událostí v našem pohraničí, kterých bohužel neustále přibývá.

Martin Kopecký – velitel společného výcviku

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..