Bouře Fabienne – přehled zásahů od 21. 9. do 24. 9. 2018

O víkendu 21. 9. – 23. 9. 2018 ovlivňoval počasí na Poběžovicku příchod studené fronty, který vyústil v bouři Fabienne.

Jednotka sboru dobrovolných hasičů měla opravdu napilno. Již v pátek večer se přehnal silný vítr s vydatným deštěm, který ale v Poběžovicích nezanechal vážnější následky. Jednotka zaznamenala první vyhlášení poplachu v sobotu v 6:20, kdy vyjela na žádost krajského operačního střediska do obce Zámělič, kde byl na komunikaci ve směru do obce Srby padlý strom přes celou vozovku. Jednotka provedla jeho odstranění pomocí řetězové motorové pily a po zprůjezdnění komunikace se vrátila na základnu.

V neděli večer však začalo bouřit a další výjezd na sebe nenechal dlouho čekat. V 19:29 byl vyhlášen jednotce poplach a ta vyjela do ulice Vranovská, kde padlý strom opět částečně zablokoval průjezd vozidel na komunikaci a poškodil plot přilehlé nemovitosti. Jednotka provedla likvidaci pomocí motorové pily, zprůjezdnila komunikaci a zabezpečila místo zásahu. Přibližně v osm hodin večer postihl celé Poběžovice výpadek elektrické energie, což celou situaci společně se silným deštěm ještě více ztížilo. Noc však v žádném případě klidná nebyla a další poplach svolal hasiče ve 23:10. Jednotka vyjela na padlý strom do obce Srby. Po příjezdu na místo zásahu bylo zjištěno, že se jedná o celkem 3 padlé stromy, které zcela znemožňovaly průjezd všem vozidlům po komunikaci. Jednotka osvítila místo zásahu osvětlovacím stožárem a postupně všechny překážky z komunikace odstranila. Ještě během likvidace byla jednotce oznámena další událost v obci Ohnišťovice, kde byl opět padlý strom na komunikaci. Jednotka strom odstranila a přemístila se do obce Zámělič, kde odstranila další dva padlé stromy z komunikace ve směru na Srby. Po vyřešení těchto událostí byla naše jednotka povolána na kontrolu komunikací ve směru přes obce Meclov, Draženov, Ždánov, Nový Kramolín a zpět do Poběžovic. Po kontrole průjezdnosti se jednotka vrátila zpět na základnu a uvedla veškerou techniku zpět do pohotovosti. Hodiny ukazovaly cca. 01:30, když se členové jednotky odebrali domů spát.

To ale opět netrvalo dlouho a další poplach vytáhl hasiče z postelí hned v pondělí ve 4:39, kdy jednotka vyjela odstranit padlý strom na komunikaci ve směru do obce Otov. Jednalo se o jeden padlý strom a jednu ulomenou větev, která byla rovněž odstraněna. Po likvidaci se jednotka vrátila zpět na základnu, ale v 10:11 opět vyjížděla, tentokrát do obce Sedlec, kde bylo hlášeno více padlých stromů. Po příjezdu na místo události bylo zjištěno, že se jedná o celkem 3 padlé stromy, které znemožňovaly průjezd nákladním vozidlům a autobusu. Jednotka provedla jejich likvidaci a zcela zprůjezdnila komunikaci. Poté jednotka odjela na žádost starosty obce zkontrolovat průjezdnost komunikace do obcí Sezemín a Šibanov, kde odstranila jeden padlý strom a větší množství popadaných větví.  Na základnu se jednotka vrátila v 11:30 a po uvedení veškeré techniky do pohotovosti byl ukončen zásah. Teprve poté se hasiči mohli vrátit domů, nebo někteří do svých zaměstnání.

Za tři dny tak byl hasičům vyhlášen 6x poplach, na výjezdu při řešení technických pomocí strávili bezmála 4 hodiny čistého času, další nemalý čas jednotka uváděla veškerou techniku zpět do pohotovosti. Tím ale veškerá práce nekončí. Ta bude hotova, až se vypíší veškeré zprávy o zásahu a další náležitosti. Když vidíme tyto součty, tak pro Poběžovicko byla bouře Fabienne minimálně stejně ničivá, jako orkán Herwart, který se přes naše území přehnal v říjnu minulého roku. Z pozice velitele zásahu nezbývá nic než poděkovat členům jednotky za jejich obětavou práci, která vůbec není jednoduchá. Děkujeme také členům SDH Poběžovice, kteří přišli kluky podpořit. Snad se tyto události nebudou brzy opakovat, ale i tak je a bude jednotka připravena vyjet 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, vždy do 5 minut od vyhlášení poplachu.

Martin Kopecký – velitel zásahu
Petr Vejvančický – velitel jednotky

Fotografie z míst zásahu:

Příspěvek byl publikován v rubrice Zásahy se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..